Kategórie
Uncategorized

Aj refinancovanie hypotéky si žiada obozretnosť

Platíte svoje dlhy poctivo a pravidelne, ale aj napriek tomu máte pocit, že sa nikam nehýbete? Že táto situácia nemá konca kraja? Že dlhy nemiznú? Nie ste jediný. Ak ste si väčšiu finančnú pomoc zobrali pred niekoľkými rokmi, tak sa vašim pocitom ani nečudujeme. V súčasnosti máte vo finančnej sfére oveľa viac možností a môžete nájsť dokonca také produkty, ktoré za vás vyplatia všetky vaše dlhy, a takýto produkt sa volá refinancovanie hypotéky, ktoré je dostupné aj online na stránke. Samozrejme aj pri nich treba spĺňať isté kritéria a rešpektovať podmienky. Všetkému, čo by ste o tomto produkte mali vedieť, si povieme v tomto článku.

Princíp

V jednoduchosti si povieme ako tento finančný produkt funguje. Ak máte v súčasnosti jeden alebo viacero nesplatených dlhov, ktoré sú vám len na ťarchu (veď ktorý dlh nie je) a ešte k tomu aj od rozdielnych poskytovateľov, refinancovanie hypotéky je práve pre vás. Jeho cieľom je zbaviť vás vašich viacerých dlhov tak, že ich vyplatí a vy budete dlžný už len jednej spoločnosti. Samozrejme toto nie je jediný dôvod, prečo je tento finančný produkt výhodný. Takisto je jeho cieľom to, aby vám poskytol lepšie splátky resp. splátkový kalendár, výhodnejší úrok a tým pádom aj celkovú nižšiu zaplatenú sumu. Táto ponuka je výhodná hlavne pre tých, ktorým dlhy vznikli už pred niekoľkými rokmi a to práve preto, pretože vtedy boli úroky v porovnaní s dneškom veľmi vysoké. Úroková sadzba v súčasnosti je na svojom minime a v niektorých spoločnostiach je pod 1%, čo je skutočne vynikajúca ponuka.

U koho refinancovať?

Prefinancovanie hypotéky je veľmi výhodný produkt, no nie u všetkých poskytovateľov. Ako teda zistiť u koho sa oplatí a u koho nie? Tak v prvom rade je potrebné, aby ste si urobili porovnanie v čo najviac spoločnostiach, aby ste došli k objektívnemu záveru. V súčasnosti môžete refinancovanie hypotéky uskutočniť  skoro vo všetkých bankových a v niektorých nebankových spoločnostiach. Podmienky sa môžu líšiť, nemusí to však hneď znamenať, že nebankové inštitúcie budú mať najnevýhodnejšie ponuky. My však pracujeme len s bankovými, pretože poskytujú najnižšie úrokové sadzby.

Ako sme sa zmienili, na objektívne porovnanie vašich možností je potrebné, aby ste si urobili prieskum súčasného trhu resp. jednotlivých ponúk. To vôbec nemusí byť komplikované, ak viete ako na to. A komplikované to nie je, ak sa pre jeho uskutočnenie rozhodnete online pomocou stránky resp. kliknutím na hore uvedený odkaz, ktorý vám urobí rýchle porovnanie ponúk refinancovania hypotéky z viacerých bankových spoločností. Budete v ňom mať presný rozpis toho, koľko by ste mesačne platili, s akým úrokom, ale aj to, akú celkovú sumu by ste preplatili. Aby ste všetky tieto údaje zistili osobne v jednotlivých pobočkách, potrebovali by ste až hodiny času. Tak prečo to neskúsiť online do niekoľkých sekúnd a namiesto hodín strávených v bankách čas nevyužiť efektívnejšie?

Na čo si dať pri výbere vhodného produktu pozor

Aby ste vedeli posúdiť, či sa vám produkt skutočne oplatí, mali by ste dbať na viacero faktorov. Hoci sa refinancovanie hypotéky správa ako výborné riešenie na každý dlh, nemusí to byť tak celkom tak. Sú aj iné faktory, ako úroková miera, ktorú by ste v prieskume a vo finálnom rozhodovaní mali brať do úvahy. Menej propagovanými faktami je napríklad to, že nová banka bude žiadať vyčíslenie dlhu v starej banke, za čo sa môžu účtovať niekoľko desiatkové poplatky (niekedy môžu prekročiť aj sto eur). Ďalej si nová banka účtuje poplatok za poskytnutie novej finančnej pomoci, hoci len splatila váš starý dlh. Aj za predčasne splatený dlh je stanovený ďalší poplatok, ktorý sa vyčísľuje buď nejakým percentom zo splatenej sumy, čo však môže byť od niekoľkých stoviek až po tisícky eur, alebo fixným poplatkom.

Iným bodom, ktorý môže navýšiť vaše celkové náklady na tento produkt, je to, že niektoré spoločnosti žiadajú nový znalecký posudok o hodnote nehnuteľnosti, ktorý väčšinou presahuje sto eur. Ďalším poplatkom je poplatok so zápisom záložného práva, s vyčíslením od desať do sto eur. Takže všetky tieto faktory by ste pri výbere vhodného produktu tohto typu mali brať do úvahy, pretože v konečnom dôsledku môžu práve tie spôsobiť, že refinancovanie hypotéky bude nevýhodné.

Je stanovená špeciálna doba, kedy o produkt požiadať?

Áno aj nie. O produkt môžete požiadať hocikedy, odporúča sa však využiť taký čas, keď sa blíži koniec doby fixácie dlhu / dlhov, ktorého / ktorých sa chcete zbaviť. V tomto období vám totižto banka zašle návrh, v ktorom vám ponúknu novú výšku úroku. Po zohľadnení všetkých vyššie zmienených faktov sa môžete rozhodnúť, či sa vám refinancovanie hypotéky stále vyplatí alebo už nie. Ak sa vám ponuka nebude páčiť, môžete ju odmietnuť. Ak však áno, je potrebné o tom nejakým spôsobom vašu banku upovedomiť. Taktiež sa toto obdobie konca doby fixácie odporúča preto, lebo poplatky či už za mimoriadne splátky alebo čo sa celkového splatenia dlhu týka, bývajú o niečo nižšie.

Refinancovanie hypotéky vám môže v niektorých prípadoch zachrániť aj tisíce eur, v iných sa zas nemusí vôbec vyplatiť, čo vám môže potvrdiť aj tento článok. Ak však budete brať do úvahy všetky nami vyššie zmienené faktory, na nevýhodný produkt by ste sa nemali nachytať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.