Kategórie
Uncategorized

Porovnanie životného poistenia odhalí to najlepšie

Zdravíme všetkých prívržencov zabezpečenej smrti. Možno vám príde morbídne baviť sa o smrti, avšak práve o tom je životná poistka. Nikto z nás (resp. väčšina) nepozná hodinu a  ani spôsob uskutočnenia tohto bežného javu. Preto vám nebude na starosť, ak si tento produkt zabezpečíte aj vy. Jeho princípom je finančne zabezpečiť vašu rodinu po vašej strate, hlavne čo sa týka výdavkov spojených s pohrebom. Tie sa môžu pohybovať aj v tisícoch eur. A teraz si predstavte, že nečakane odídete. Pokiaľ nepatríte k tej kategórií občanov s vyšším mesačným príjmom, nájsť toľko eur do niekoľkých dní môže byť veľmi problematické, niekedy až nemožné a môže to viesť k tomu, že vaša blízki si budú musieť požičať, aby všetky tieto náklady zaplatili.

Koho sa tento produkt týka?

O životné poistenie môže požiadať skutočne každý – mladý či starší, slobodný či so záväzkami…Tento produkt nie je nikdy na škodu. Uzatvoriť ho by malo byť morálnou povinnosťou každého človeka, ktorý má rodinu a ktorý je jej hlavný živiteľ. Keďže sú všetci jej členovia odkázaní práve na jeho plat, strata tejto osoby môže zabolieť dvakrát. Okrem psychickej ujmy je dosť možné, že sa vaša rodina dostane aj do finančných problémov, pokiaľ ste niekde tajne neukryli vaše úspory. Ľudia môžu byť egoisti, ale ani ten najväčší egoista by určite nechcel priviesť svoju rodinu do existenčných problémov. Výhodou tohto produktu je, že peniaze uvidíte (resp. ich uvidia vaši blízki), či ho platíte kratšie alebo dlhšie. To samozrejme závisí od typu životného poistenia, ktorý si zvolíte (konkrétnejšie nižšie). Vašou jedinou úlohou bude odosielanie mesačných poplatkov poisťovni.

Čo všetko sa poisťuje?

Ak si uzatvoríte životné poistenie (skrátene aj ŽP), finančne zabezpečujete vašu rodinu po vašej strate (úmrtí). To znamená, že peniaze im budú vyplatené len za vyššie uvedenej podmienky, pokiaľ sa zmluvu nerozhodnete zrušiť predčasne. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o troch typoch tohto produktu, pričom každý typ si môžete rozšíriť o rôzne pripoistenie. Buďme konkrétnejší.

a, Základné delenie: rizikové ŽP, kapitálové ŽP, investičné ŽP

  1. rizikové: predstavuje najzákladnejší balíček tohto produktu a zahŕňa poistenie jednej udalosti, a tou je úmrtie poisteného. Môžete si ho však rozšíriť o pripoistenia.

(Nasledujúce dva typy predstavujú životné poistenie so sporením)

  1. kapitálové: ako ste si mohli domyslieť, tento typ zahŕňa RŽP, ale aj sporenie. To znamená, že vaše mesačné príspevky budú o čosi vyššie, o to vyššia suma sa však pripočítava na sporenie.
  1. investičné: toto ŽP opäť zahŕňa úmrtie a sporenie, ale rizikovejšieho typu, než je pri kapitálovom ŽP. Je to z toho dôvodu, že vaše peniaze investujete inde, než do stabilného sporenia. Môžete ich investovať napríklad do akcií, ktoré vždy nepredstavujú garantovanú výnosnosť.

b, Pripoistenia

K vášmu základnému poistnému balíčku si môžete pripoistiť aj tieto udalosti: úraz, stratu zamestnania, invaliditu, zdravie alebo aj blízke osoby (napr. vaše deti). Tak ako nepoznáme našu poslednú hodinu, tak nemôžeme vedieť, kedy nás prekvapí iná nepríjemná udalosť, ktorú si však môžete k vášmu základnému RŽP priplatiť. V prípade, že ste živiteľ vašej rodiny a stratíte zamestnanie, či už v dôsledku úrazu alebo z iných dôvodov, môže vám to spôsobiť veľké problémy. Preto nie je na škodu sa voči tejto udalosti zabezpečiť.

Čo si zvoliť?

Najčastejšou otázkou je, ktoré životné poistenie je to najlepšie. Odpoveď závisí od toho, čo od produktu očakávate. Isté je však, že uzatvorenie tejto poisťovacej zmluvy nie je na škodu, hlavne čo sa RŽP týka. Pri ostatných dvoch typoch nie sme o ich užitočnosti až tak presvedčení. Ak potrebujete sporenie, je lepšie obrátiť sa na kompetentnejšiu spoločnosť (napr. banky) a to z jednoduchého dôvodu. Rentabilita pri RŽP kombinovanom so sporeniami je veľmi nízka. Tieto spoločnosti si účtujú vysoké a rôzne taxy, ktoré spôsobia to, že k zisku sa dostanete až po veľmi dlhom čase šetrenia. V konečnom dôsledku sa tu ani o zisku hovoriť nedá, skôr to nazvime plusovou hodnotou. Za nás je to teda jednoznačné, najlepšie životné poistenie je rizikové. Viete kde ho zohnať?

Kde tento produkt získať?

Ako iste viete, spoločností, kde je vám životná poistka núkaná, je na Slovensku neúrekom. Aby ste však nestrácali čas tým, že budete chodiť po jednotlivých pobočkách zvlášť a zisťovať ich ponuky, odporúčame vám, aby ste sa obrátili na online spôsob získania resp. zisťovania ponúk životného poistenia. Okrem časovej úspory to pre vás bude znamenať aj ušetrené financie. Ešte jednoduchším však bude navštíviť jednu stránku, ktorá vám ponúkne porovnanie životného poistenia z viacerých spoločností.

Porovnanie a výpočet životného poistenia cez kalkulačku

Hľadáte niekoho, kto by vás pri vypočítavaní ponúk neťahal za nos?  Tak v tom prípade bude porovnanie presne pre vás. Je to snáď to najobjektívnejšie porovnanie životného poistenia, keďže nejde o konkrétnu poisťovňu, ale o spoločnosť, ktorá spolupracuje s rôznymi spoločnosťami. To znamená, že je nezávislá a potenciálnym klientom poskytuje objektívnu pomoc. Výpočet životnej poistky si pomocou kalkulačky môžete urobiť sami a následne z nej aj porovnanie alebo môžete využiť pomoc odborníka, ktorý vám na danej stránke poskytne informácie, aké ste možno o jednotlivých konkrétnych spoločnostiach a ich zmluvách netušili a ochotne odpovie na všetky vaše otázky. Konzultácie prebiehajú ZADARMO. Na rozdiel od zainteresovaných poradcov, ktorí sa vám snažia „predať“ takú ponuku, ktorá je výhodná len pre nich, a to províziou, nezávislému poradcovi ide skutočne o to, aby ste sa mali vy a vaša rodina čo najlepšie.

Zrušenie zmluvy

Zmluvne uzatvorená životná poistka neznamená, že ste si na nohu dali okovy, pretože ju môžete kedykoľvek zrušiť. Nejaká suma z nej vám bude po výpovedi vrátená. Pri jej konkrétnych typoch (KŽP, IŽP) je to diskutabilné, no pri pripoisteniach sa po výpovedi nevracia žiadna čiastka.

Pre viac informácií o životnom poistení pripravujeme aj ďalšie články na súvisiace témy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.