Kategórie
Uncategorized

Nebankové pôžičky majú mnoho výhod…

Nebankové pôžičky sú poskytované primárne nebankovými spoločnosťami. Tie, hoci nemajú status „banka“, môžu vďaka licencii požičiavať peniaze širokej verejnosti. Dôveryhodnosť jednotlivých spoločností si môžete overiť na stránke Národnej banky Slovenska. Vo všeobecnosti majú v porovnaní s bankovými nenáročnejšie kritéria na získanie úveru, no ako negatívum sa môže javiť vyššia úroková sadzba. O všetkom si povieme podrobnejšie v nasledujúcich častiach.

Hlavnými dôvodmi, prečo sa ľudia snažia siahať po týchto finančných produktoch sú ich výhody:

Prvým dôvodom je vaša banková minulosť

Ak ste už niekedy čerpali pôžičku od nejakej bankovej inštitúcie, ale mali ste problém s jej splácaním, poprípade ste nesplácali, chcene či nechcene ste sa ocitli so záznamom v zozname dlžníkov. Nebankové pôžičky bez registra na tejto url na tento zoznam nenazerajú.

Druhým dôvodom je účel

Ak si chcete požičať peniaze, ale nechcete alebo nemôžete dokladovať účel, pri tomto spôsobe požičania peňazí sa nemusíte báť, že vás o neho budú žiadať. Prijaté financie môžete minúť na čokoľvek, pretože poskytovateľov nebankových pôžičiek nezaujíma, na čo ste ich minuli. Odo dňa ich prijatia na váš účet, sú vo vašom vlastníctve.

Možno ste už počuli o americkej pôžičke. Ide o špeciálny typ, ktorého cieľom je vyhnúť sa práve dokladovaniu účelu. Je pri nej nutné ručiť nehnuteľnosťou. Ak ste dlžníkom v úverovom registri, nepredstavuje to problém, keďže do neho nenazerá. Potrebné je ale osobné stretnutie s agentom a posudok znalca o založenej nehnuteľnosti.

Tretím dôvodom je dokladovanie príjmu

Väčšina ľudí zháňajúcich financie žije v predstave, že predpokladom na schválenie pôžičky je mať stále zamestnanie. Pri tomto úvere to tak nemusí byť. Nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu sú tu hlavne pre tých, ktorí žiadajú o nižšie čiastky (cca do 350 eur). Pri vypisovaní online žiadosti možno bude potrebné vyplniť kolónku s príjmom, ale ten reálne nikto overovať nebude. V prípade vyšších súm (nad 10 000 eur) už môžete byť o dokladovanie príjmu požiadaný. Samozrejme nie je to pravidlo a závisí to od podmienok konkrétneho poskytovateľa.

Štvrtým dôvodom je ručenie

Je tu aj pre tých, ktorí sa boja ručiť čímkoľvek, pretože do budúcna nevidia a nevedno, čo osud prinesie. Snáď jediný úver, ktorý sa tomuto dôvodu vymyká je americká nebanková pôžička (vyššie).

Piatym dôvodom je adresnosť

Majú širokú adresnosť. Širokú vo význame, že sú dostupné skutočne každému. Vyššie bolo spomenuté, že u väčšiny poskytovateľov nemusíte dokladovať príjem, a tak je nebanková pôžička dostupná seniorom, študentom, ženám na materskej, čakateľom na výplatu, ale aj nezamestnaným

Splatiteľnosť a výška pôžičky

Podľa toho, o akú sumu požiadate, možno nebankové spoločnosti rozdeliť do dvoch základných skupín pôžičiek:

  1. Rýchle

Výhodou rýchlych nebankových pôžičiek je rýchlosť ich spracovania a odoslania na účet. Väčšinou sa tieto akcie odohrávajú simultánne v priebehu niekoľkých minút. Je však možné aj to, že po obdržaní informácie o schválení úveru, budú peniaze na účet doručené trochu neskôr (do pár minút alebo do 24 hod po schválení, viac je to len zriedkavo). Do 24 hod máte k dispozícií peniaze ihneď, ktoré vám poskytnú sumy už od 5 eur do 350 eur. V prípade rýchlych úverov môžete požiadať o oveľa vyššie sumy – aj do 6 000 eur, no čakanie na ich odoslanie môže trvať aj niekoľko dní. Ich splatná doba sa pohybuje v intervale 15 dní, až po mesiace. V prípade typu ihneď je to maximálne 31 dní.

  1. klasické

Ich vybavovanie je o niečo zdĺhavejšie, no môžete požiadať o oveľa vyššie čiastky. Až do 34 000 eur. Klasické úvery môžu mať, v porovnaní s rýchlymi, prísnejšie podmienky. Môžu požiadať o dokladovanie príjmu a o ručenie, ale opäť platí, že to nie je pravidlo. Čo sa týka splatnej lehoty, máte oveľa viac času, než pri rýchlych pôžičkách. Táto doba môže prekračovať aj niekoľko rokov.

Ak nezvládate splatiť požičanú čiastku do termínu splatnosti, upovedomte o tom daného poskytovateľa. V opačnom prípade vám môže byť naúčtovaná pokuta z omeškania splátky. S poskytovateľom je možné dohodnúť sa o presunutí termínu. Pri prvom presune by to malo byť zdarma, sú však aj také nebankové spoločnosti, ktoré si nejaké poplatky účtujú. Všetko je o naštudovaní si pravidiel pred vyžiadaním pôžičky od poskytovateľa.

Dobu splatnosti si v prípade vyšších súm určujete sami. Je však potrebné počítať s tým, že ku splateniu je treba okrem výšky požičanej čiastky prirátať aj úroky.

Úroková sadzba, ročná percentuálna miera nákladov

Všeobecne platí, čím dlhšia doba splatnosti, tým vyšší úrok. Ale na trhu sú také nebankové spoločnosti, pri ktorých výška úroku ostáva nemenná počas celej doby splácania. Úroková sadzba je v porovnaní s bankovými subjektmi o niekoľko percent vyššia. Teda, úrok je číslo v percentách, ktoré vám napovie, koľko eur viac by ste k dlžnej čiastke zaplatili. Pri nízkych sumách nie je až také dôležité, samozrejme pokiaľ sa nezapletiete s úžerníkom. Pri vyšších sumách môže byť tento rozdiel citeľný. RPMN je relevantné hlavne pri vyšších sumách s dlhšou dobou splatnosti, keďže určuje výšku nadbytočných výdavkov, vrátane úroku, za jeden rok.

Jednotlivé ponuky poskytovateľov sa líšia. Niektorí dokonca, pri vašej prvej pôžičke, zrušia úrok úplne.

Spôsoby požiadania o úver

Môžete požiadať buď online alebo pomocou sms. Online formulár je možné nájsť na stránke poskytovateľa. Viacero ponúk je dostupných aj na stránke. Sms je spôsob požiadania financií cez mobilný telefón. Je potrebné v správnom tvare odoslať sms správu na vopred dané sms číslo. Peniaze vám budú odoslané zväčša na účet.

Medzi najlepších poskytovateľov nebankových pôžičiek patria Ferratum, Cetelem, CreditOne, HomeCredit, Pôžičkomat…

V prípade hlbšieho záujmu sa ráčte obrátiť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.